pasek Klub EwNS

 

 

 

Klub „Europa w naszej szkole” działa od 2010 roku. Zrzesza najaktywniejsze szkoły i placówki oświatowe,  które realizują projekty edukacyjne o tematyce związanej z wiedzą o Unii Europejskiej. Co roku nauczyciele oraz dyrektorzy szkół i placówek zrzeszonych w klubie realizują wspólny wyjazdowy projekt edukacyjny do jednego z europejskich miast. W czasie wyjazdów uczestnicy zapoznają się z systemem edukacji kraju, który odwiedzają, a także z koncepcją pedagogiczną i organizacją pracy wybranej szkoły.

Do tej pory zapoznano się m.in. z funkcjonowaniem szkół: waldorfskiej w Budapeszcie, Pestalozziego w Guben, europejskiej sieci GLOBAL CONCEPTS (kształcącej kadry dla instytucji UE) w Pradze oraz szkoły dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich w Wiedniu.  Odwiedziliśmy szkoły w Tallinie, Kopenhadze i Lubljanie. Pandemia zatrzymała nas w kraju na kilka chwil, ale nie zatrzymała naszych planów i poszukiwań nowych – pedagogicznie inspirujących miejsc.

Regulamin Klubu – pobierz

Informacja o Klubie EwNSz – pobierz

 

Po co nam taki Klub?

Klub EwNS ma zrzeszać i integrować najaktywniejsze szkoły i placówki oświatowe, a także szkoły wyższe (lub ich jednostki organizacyjne), które  realizują ze swoimi uczniami, wychowankami lub studentami projekty edukacyjne o tematyce związanej z wiedzą o Unii Europejskiej.

Klub EwNS ma stworzyć szkołom, placówkom i uczelniom możliwości pozyskiwania materiałów informacyjnych i dydaktycznych z zakresu edukacji europejskiej; ma umożliwić szkołom, placówkom i uczelniom udział w projektach, konferencjach i warsztatach rozwijających kompetencje zawodowe nauczycieli oraz umożliwiających im wymianę doświadczeń w obszarze wiedzy o Unii Europejskiej.

Klub ma promować w środowisku szkoły i placówki realizujące zadania z zakresu edukacji proeuropejskiej, ma stworzyć dla nauczycieli szkół, placówek i uczelni należących do Klubu EwNS internetowe forum wymiany wiedzy i doświadczeń, na którym będziemy zamieszczać ważne informacje o projektach i akcjach Klubu EwNS, propagować ciekawe pomysły dydaktyczne, tworzyć historię Klubu .

Szkoły i placówki, które zechcą skorzystać z naszego zaproszenia i wypełnią deklarację członkowską, zrealizują w roku szkolnym co najmniej jeden semestralny projekt edukacyjny o tematyce związanej z Unią Europejską, jej instytucjami i krajami członkowskimi, a następnie raport z tego projektu wraz z dokumentacją fotograficzną efektów zawieszą na stronie internetowej szkoły.

Szkoły i placówki, które zechcą skorzystać z naszego zaproszenia i wypełnią deklarację członkowską, zrealizują w roku szkolnym co najmniej jeden semestralny projekt edukacyjny o tematyce związanej z Unią Europejską, jej instytucjami i krajami członkowskimi, a następnie raport z tego projektu wraz z dokumentacją fotograficzną efektów zawieszą na stronie internetowej szkoły (wytyczne w pkt 5 regulaminu), oraz prześlą do CRiE opis swoich dokonań celem wyeksponowania na stronie www.crie.pl/ klub EUROPA W NASZEJ SZKOLE.

Ww. szkoły do dnia 10 października każdego roku prześlą też  do CRiE sprawozdanie z wszelkich działań podjętych przez szkołę/ placówkę/ uczelnię w minionym roku szkolnym na rzecz upowszechniania wiedzy o Unii Europejskiej, skorzystają z zaproszenia i będą uczestniczyć  co najmniej 1 raz w roku szkolnym w konferencjach, seminariach i warsztatach organizowanych przez CRiE lub ŁTP.

Jak wygląda członkostwo w Klubie?

Członkostwo w Klubie EwNS jest nieodpłatne.

Certyfikat przynależności do Klubu EwNS nadawany jest szkole na okres jednego roku szkolnego  i uprawnia m.in. do posługiwania się logotypem Klubu we wszelkich działaniach placówki na rzecz edukacji proeuropejskiej.

Pod logo Klubu EwNS nie należy „podwieszać” projektów realizowanych w ramach programów FRSE (np.. Comenius, Leonardo itp.)

Regulamin Klubu Europa w Naszej Szkole z dn. 30.10.2014 – pobierz

———————————————————————————————————————————-

Hymn międzyszkolnego klubu Europa w Naszej Szkole

Słowa:               Przemysław Kaźmierczak
Muzyka:           Jerzy Libicki

Europa w naszej szkole
To tradycji nowej czas
Od technikum po przedszkole
Wspólne cele łączą nas

REFREN
Europa, Europa
To kontynent stary jest
Tu tradycja i wspólnota
Dla nas najważniejszą jest
Łączy nas historia długa
I kultura wspólna też
Więcej zrobić nam się uda
Mając wytyczony cel

REFREN
Europa, Europa
To kontynent stary jest
Tu tradycja i wspólnota
Dla nas najważniejszą jest
Łódzkie szkoły się zebrały
Dla każdego miejsce jest
Naszych przodków ideały
Młodym przyświecają też

REFREN
Europa, Europa
To kontynent stary jest
Tu tradycja i wspólnota
Dla nas najważniejszą jest

———————————————————————————————————————————-

Nasze wyjazdy – kalendarium 

Poniżej znajdziecie Państwo podsumowanie naszych dotychczasowych wyjazdów. W załączonej prezentacji omówiono wszystkie klubowe wyjazdy, które odbyły się w latach 2009 – 2017.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją: Historia wyjazdów 2009-17

 

Bruksela 2009

Obraz2 Obraz3Obraz1

Bruksela 2010

Obraz5 Obraz6 Obraz4

Strasburg 2010

Obraz7 Obraz8 Obraz9

 

 

 

 

 

 

Berlin 2011

Obraz10

 

 

 

 

 

 

Budapeszt 2012

Obraz12 Obraz13 Obraz11

 

 

 

 

Amsterdam 2013

Obraz14

 

 

 

 

 

 

Drezno 2014

Obraz15

 

 

 

 

 

 

Praga 2015

Obraz16

 

 

 

 

 

 

Wiedeń 2016

Obraz19 Obraz17 Obraz18

DSC_0854

DSC_0846

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tallin 2017

Obraz22 Obraz21 Obraz20

 

 

 

 

 

 

Kopenhaga 2018

IMG_20180924_002903IMG_20180924_002832IMG_20180924_002813IMG_20180924_002738IMG_20180924_002538IMG_20180924_002514IMG_20180924_002441IMG_20180924_0024181

———————————————————————————————————————————-

Aktualności

———————————————————————————————————————————-

Jesper Juul[135847]

Jasper Juul – wybitny pedagog i terapeuta 

Przez cały wyjazd do Kopenhagi towarzyszyły nam złote myśli duńskiego pedagoga i terapeuty rodzinnego słynącego z innowacyjnego podejścia do edukacji, Jespera Juula.

Jego książka “Twoje kompetentne dziecko” jest jednym z najbardziej cenionych poradników wychowawczych na świecie i światowym bestsellerem.

W latach 70. Juul był jednym z założycieli Skandynawskiego Instytutu Kemplera dla pedagogów, którym kierował przez 25 lat. W 2004 r. zainicjował powstanie sieci poradni wychowawczych Family-Lab International, mającej placówki w ponad 15 krajach, m.in.: w Niemczech, Austrii, we Włoszech, w Chorwacji, krajach skandynawskich i Ameryce Południowej. Prowadzi wykłady, seminaria oraz warsztaty dla rodziców i organizacji publicznych.

Zapraszamy do poszerzania wiedzy o tej niesamowitej postaci!

———————————————————————————————————————————-

Wyjazd Edukacyjny „KOPENHAGA 2018”   
W ramach działań Klubu Europa w naszej szkole członkowie Klubu wzięli udział w edukacyjnym wyjeździe kadry nauczycielskiej do Danii. W stolicy, Kopenhadze, poza zwiedzaniem słynnych i zabytkowych miejsc, spotkaliśmy się z kadrą i wychowankami 10-klasowej szkoły podstawowej w Nørrebro Park Skole, która zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Najważniejszymi wyznawanymi w niej wartościami są relacje międzyludzkie, zaufanie, otwartość, a motywacja i osobowość ucznia są istotnymi czynnikami w drodze do zdobywania umiejętności i wiedzy. Przez cały wyjazd towarzyszyły nam złote myśli duńskiego pedagoga i terapeuty rodzinnego słynącego z innowacyjnego podejścia do edukacji, Jespera Juula,

“Kiedy będziemy szanować nasze dzieci i wspólnie z nimi szukać rozwiązania, również one nauczą się szacunku do innych ludzi i ich granic.”

———————————————————————————————————————————-

Wyjazd z Klubem Europa w Naszej Szkole Kopenhaga 2018

W dniach 20-24.09.2018r. odbędzie wyjazd do Kopenhagi. Serdecznie zapraszamy do zapisów!

europa w naszej szkole wyjazd 2018

———————————————————————————————————————————-

Inauguracja nowego roku szkolnego – 2018/19 

W poniedziałek 17 września członek zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska spotkała się z dyrektorami łódzkich szkół i przedszkoli – członkami Międzyszkolnego Klubu „Europa w naszej szkole”.

Czytaj więcej:

https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/europa-w-naszej-szkole-inauguracja-nowego-roku-2018-2019

DSC_0033 — kopia  2 — kopia  DSC_0035 — kopia

 

 

———————————————————————————————————————————-

 X. Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży

W roku szkolnym 2017/2018 Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży odbędzie się 11 maja 2018 r w Pałacu Młodzieży. Impreza składać się będzie z dwóch części:

  1. Przeglądu muzycznej i tanecznej twórczości wychowanków szkół i placówek – członków Międzyszkolnego Klubu „Europa w naszej szkole”
  2. Konkursu plastycznego „Muzyka pędzlem malowana”

Cele:

  • Popularyzowanie różnych stylów muzycznych i wiedzy o Unii Europejskiej
  • Stwarzanie możliwości do odczuwania radości ze wspólnego muzykowania

Materiały:

Przegląd 11.05.2018 – Informacje

Regulamin IX Przeglądu Artystycznego

Struktura sprawozdania

W razie pytań zapraszam do kontaktu z naszym biurem.

Zespół CRiE

———————————————————————————————————————————-

Spotkanie organizacyjne przed IX. Przeglądem Artystycznym Dzieci i Młodzieży – 23.02.2017

Za nami spotkanie organizacyjne przed IX. Przeglądem Artystycznym Dzieci i Młodzieży, niżej znajdziecie Państwo materiały zaprezentowane na spotkaniu. Jeśli, ktoś z Państwa nie był obecny zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Spotkanie 23 02 2017 – IX Przegląd Twórczości

———————————————————————————————————————————-

Spotkanie inaugurujące działania Międzyszkolnego Klubu Europa w Naszej Szkole w roku 2016/17  

Za nami spotkanie inaugurujące działania Klubu Europa w Naszej Szkole w roku 2016/17, poniżej prezentujemy zarys planów na bieżący rok szkolny:

Plany Klubu na rok szkolny 2016/17

  • Projekty edukacyjne w szkołach i placówkach poświęcone upowszechnianiu informacji o krajach UE
  • Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży – taniec, śpiew, sztuki plastyczne
  • Edukacyjny projekt wyjazdowy do Łotwy i Estonii – październik 2017.
  • Staranie o wizytę w Parlamencie Europejskim w Brukseli
    lub w Strasbourgu.
  • Powitanie wiosny w stolicy Polski w „klimatach europejskich” – weekend klubowy w Warszawie.

Tu znajdziecie Państwo pełną prezentację, którą mieliście okazję zobaczyć na spotkaniu – rozpoczęcie roku 2016-17

———————————————————————————————————————————-

Wyjazd Wiedeń 2016

Szanowni Członkowie Międzyszkolnego Klubu EUROPA W NASZEJ SZKOLE, w związku z planowanym wyjazdowym projektem edukacyjnym do Wiednia w dniach 30.09. – 3.10.2016r. uprzejmie przypominamy, że można złożyć wniosek o dofinansowanie do Dyrektora Wydziału Edukacji  w Departamencie Spraw Społecznych UMŁ, pana Krzysztofa Jurka.

Poniżej kilka informacji, które pomogą Wam wypełnić wniosek:

Klub EUROPA W NASZEJ SZKOLE zrzesza najaktywniejsze szkoły i placówki oświatowe, a także szkoły wyższe (lub ich jednostki organizacyjne), które realizują ze swoimi uczniami, wychowankami lub studentami projekty edukacyjne o tematyce związanej z wiedzą o Unii Europejskiej.

Organizatorem Klubu EwNSz jest Centrum Rozwoju i Edukacji (CRiE) w Łodzi (działające na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej w Referacie Handlu i usług Urzędu Miasta Łodzi pod nr 72303, wpisu do Ewidencji Placówek Niepublicznych Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi pod nr Ed. VIII.43201-11/p.n./2008, wpisu do ewidencji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi pod nr NDDN – 12/2010), w dalszej części Regulaminu zwany Organizatorem.

Partnerem CRiE przy organizacji Klubu EwNSz jest Łódzkie Towarzystwo Pedagogiczne (ŁTP).

Rokrocznie nauczyciele i dyrektorzy szkół i placówek zrzeszonych w Klubie realizują wspólny wyjazdowy projekt edukacyjny do jednego z miast europejskich, podczas którego zapoznają się z systemem edukacji kraju, który odwiedzają, a także z koncepcją pedagogiczną i organizacją pracy dydaktyczno-wychowawczej wybranej szkoły. Dotychczas zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem szkół: waldorfskiej, Pestalozziego, europejskiej sieci GLOBAL CONCEPTS (kształcącej kadry dla instytucji UE).

W bieżącym roku szkolnym

celem projektu jest zdobycie wiedzy i doświadczeń na temat systemu edukacji w Austrii, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia włączającego dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i hospitacja szkoły specjalnej dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym w szczególności z dysfunkcjami układu ruchowego, poruszających się na wózkach inwalidzkich – Volks- und Sonderschule für körperbehinderte Kinder; 1180 Wien, Währinger Straße 173 – 181.

Po powrocie do Polski uczestnicy wyjazdu zrealizują ze swoimi uczniami projekty zainspirowane pobytem w Wiedniu i wizytą w zespole szkół specjalnych im. Hansa Radla. Hans Radl był pedagogiem specjalnym, który w 1924r. otworzył w Wiedniu szkołę specjalną z internatem dla „dzieci kalekich”. Był również założycielem 3 szkół przyszpitalnych, szkoły „domowej” i przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo.


Dzięki Międzyszkolnemu Klubowi EUROPA W NASZEJ SZKOLE ustawicznie rozszerza się sieć współpracy między szkołami i placówkami miasta Łodzi, województwa łódzkiego i miast europejskich.

Przypominamy o regulaminowych sprawozdaniach ze zrealizowanych w 2015/16 projektów upowszechniających wiedzę o krajach i instytucjach Unii Europejskiej. Prosimy o przesyłanie ich na adres beata.matyjas@crie.pl w terminie do 25.09.2016r.

Zebranie organizacyjne przed wyjazdem odbędzie się w piątek, 23 września br., o godz. 16.00.

Zaproszenie, które możecie Państwo pobrać znajdziecie tutaj: Zaproszenie do Wiednia

 

Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia

Beata Matyjas z Zespołem Centrum Rozwoju i Edukacji

———————————————————————————————————————————-

VI Przegląd Twórczości – 10 lat Polski w Unii Europejskiej 13.05.2014r.

W dniu 13.05.2014r. odbył się VI Przegląd Twórczości. Corocznie poziom artystyczny Przeglądu wzrasta, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Wszyscy uczestniczący otrzymali dyplomy i nagrody. W czasie Przeglądu ogłoszono również wyniki  organizowanego równolegle konkursu plastycznego,

Wszystkim małym i większym artystom serdecznie dziękujemy za tak liczny udział!

13-05-32 13-05-30 13-05-28 13-05-27 13-05-26 13-05-25 13-05-24 13-05-23 13-05-22 13-05-21 13-05-20 13-05-19 13-05-18 13-05-1713-05-15 13-05-14 13-05-13 13-05-12 13-05-11 13-05-10 13-05-9 13-05-8 13-05-7 13-05-6 13-05-5 13-05-4 13-05-3 13-05-2 13-05-1

 

 

13-05-33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

———————————————————————————————————————————-